HOME

EXECUTIVE

BRANCHES
  Brisbane
  Gold Coast
  Sunshine Coast
  Wide Bay

H.O.T.Y. - Current
H.O.T.Y. - History

CULTURAL NOTES
 

2016: February | March | April | May | June | July | August | October | November | December Break-up
2017: February | March | April | May | June | July | August | October | November | December Break-up
2018: February | March | May | June | July | August | October

GOLD COAST - August 2017 AGM and Bloom Competition

The Gold Coast Branch of the Australian Hibiscus Society Inc.

The Gold Coast Branch of the Australian Hibiscus Society Inc. meets on the 1st Sunday of the Month at the Auditorium, Earle Haven Retirement Village, 62 Lawrence Drive Nerang 4214, commencing at 1.00 pm.

There are interesting displays of blooms and judging of same, followed by afternoon tea, and a friendly get together.

The first Sunday in December is reserved for the Christmas Party, and there is no meeting at the hall.

The New Executive of the Gold Coast Branch is unchanged and is as follows:

President: Brian Cheers
Vice-President: Graham Harlow
Secretary: Susan Parkin - Phone: 5580 7036
Treasurer: Anne Cheers

Our AGM was on the 6th August 2017 and the photos below are of the Presentation of Trophies
and also the photos of the blooms tabled at the meeting.

Photos are from Ida Dagan.
The Judges were John Richardson assisted by Tricia Wellington as Trainee.

PERPETUAL TROPHIES FOR 2016-17

 
Brian Cheers presents Ida and Keith Dagan with the Vic and Val Gilbert Trophy for Collector's Class, the Hazel Cumming Trophy for Miniature Class, the Ron and Dorothy Tumeth Trophy for Two of a Kind, the Greg and Julie Lindsay Perpetual Trophy for Miniature Seedling Class, the Bert and Phyllis Hardy Trophy for Seedling Class and the Waterman Shield for Champion Exhibitor of the Year.
Here just one Miniature Trophy represents the five trophies won in 2016.  Carole Byrne with her award for Amateur Class from Brian Cheers
Brian Cheers with the 2016 Miniature for the Tony and Debbie Hodges Trophy for Novice Class awarded to Tricia Wellington Now Tricia is up a Class: here Brian presents her with the N and L Male Trophy for Amateur Class.
Roxanne Hill with her miniature replica trophy for the Junior Trophy in 2016 Roxanne with her Junior Trophy for 2017
Sue Parkin with her replicas for Miniature Seedling Class and Floral Art in 2016 Sue with the Reg and Val Baker Trophy for Floral Art presented by Brian Cheers
2017 BLOOM COMPETITION
Singles
Early American - Ida and Keith Dagan Preluge - Marion Head
No Champion Single was awarded
Doubles
Phil's Mesmerize - Keith and Ida Dagan Anna Elizabeth - Keith and Ida Dagan
No Champion Double was award
Miniatures
Antique Rose - Keith and Ida Dagan Copper Top - Keith and Ida Dagan
 
Karamello - Keith and Ida Dagan  
No Champion Miniature was awarded
Seedlings
Tony GP - Sue Parkin (Hybridizer: Sue Parkin) Tammy's Special - Keith and Ida Dagan (Hybridizer: Keith and Ida Dagan)

Sunshine Joe - Keith and Ida Dagan (Hybridizer: Keith and Ida Dagan)

Kyra - Keith and Ida Dagan (Hybridizer: Keith and Ida Dagan)
Sunshine Joe was Champion Seedling for Ida and Keith Dagan
Miniature Seedlings
Kiera - Sue Parkin (Hybridizer: Sue Parkin) Strawberry Mousse - Sue Parkin (Hybridizer: Sue Parkin)
Nina's Ninetieth - Sue Parkin (Hybridizer: Sue Parkin) Kohan - Ida and Keith Dagan (Hybridizer: Ida and Keith Dagan)
No Champion Miniature Seedling was awarded
GRAND CHAMPION
No Grand Champion was awarded
Most Spectacular
Our Pink Ribbon - Marion Head (chosen by Colleen Weeding)
Two of a Kind
Shelley - Ida and Keith Dagan
No Champion Two of a Kind was awarded
Floral Art
 
1st - Susan Parkin  

2016: February | March | April | May | June | July | August | October | November | December Break-up
2017: February | March | April | May | June | July | August | October | November | December Break-up
2018: February | March | May | June | July | August | October